sobota, 27 grudnia 2014

Sesje Rady Miasta Malborka - 30.12.2014 r.

We wtorek ( 30 grudnia ) rozpocznie się 
czwarta sesja Rady Miasta Malborka

Zapoznaj się:


Przypominam,że

USTAWA
z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym Art. 23.

1. Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców.

oraz, że ..... Radni ślubowali:

Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.

wtorek, 16 grudnia 2014

Sesje Rady Miasta Malborka - 18.12.2014 r.

W czwartek (18 grudnia 2014 r.) o godz. 10:00 rozpocznie się 
trzecia sesja Rady Miasta Malborka.

Zapoznaj się:
 



Przypominam,że

USTAWA
z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym Art. 23.

1. Radny obowiązany jest kierować się dobrem wspólnoty samorządowej gminy. Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców.

oraz, że ..... Radni ślubowali:

Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.

piątek, 12 grudnia 2014

Radni - nasi przedstawiciele cz. 1

Nowa forma wyborów do Rady Miasta. 21 okręgów, w każdym wygrał ten, który zebrał najwięcej głosów.
Każdy okręg ma swojego przedstawiciela, który zgodnie z ustawą ma obowiązek kontaktów z mieszkańcami. Wczoraj zaniosłem te pisma do burmistrza i przewodniczącego Rady Miasta. Sprawa nie jest nowa. Już kiedyś o to wnosiło nasze stowarzyszenie i stowarzyszenie "Nasz Malbork". czy teraz sprawa "ruszy" ? - zobaczymy !



Wdzięczność cz. 1

Dziś byłem na bardzo miłym spotkaniu w budynku Szpitala Jerozolimskiego. Przypomniało mi to o pewnej idei, której nie udało nam się zrealizować. W lipcu 2014 roku przedstawiliśmy ówczesnym władzom Malborka projekt, który miał na celu podziękowanie członkom stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego za to, co zrobili.
Ta sprawa, podobnie jak wiele innych,  nie doczekała się jednak realizacji. Mimo spotkania z wiceburmistrzem Skoniecznym i jego zapewnianiom, że "tak", "jak najbardziej", "świetna inicjatywa" itp nie doczekaliśmy się ŻADNEJ KONKRETNEJ DECYZJI ANI DZIAŁAŃ.

Mamy nadzieję, że obecna ekipa podejdzie do naszej inicjatywy inaczej. Już w następnym tygodniu prześlemy nasze pismo do nowego burmistrza i kolejny raz do (nowego-starego) przewodniczącego Rady Miasta.

Poniżej skany pism, które doręczyliśmy.



poniedziałek, 10 listopada 2014

2014 - Wybory samorządowe w Malborku, cz. 3

Jakość malborskiej administracji można ocenić chociażby na podstawie takiej korespondencji.

Dnia 13.10 (prawie miesiąc temu) dostarczyłem do U.M. pismo ( zobacz tu )
Odpowiedź  przyszła dziś !!

Od razu nasuwa się podejrzenie o katastrofalny poziom ignorancji lub bardzo złą wolę. Do tego nieumiejętność czytania ze zrozumieniem tekstu łatwo przyjmowanego przez 11 latków (sprawdzałem!)

Po pierwsze - informacja o gotowej odpowiedzi powinna dotrzeć do mnie sms-em lub mailem o co wyraźnie prosiłem.
Po drugie - przeanalizowanie mojego pisma trwało nadzwyczaj długo. Ciekawy jestem jakie sformułowania sprawiły urzędnikom takie problemy? 
Po trzecie - naruszono Kodeks Postępowania Administracyjnego. Pierwszym terminem na odpowiedź w takim przypadku jest "niezwłocznie", czyli jak najszybciej, o co zresztą prosiłem.
Po czwarte - data na piśmie to 30.10, data wysłania (na kopercie) - 6.11 !!  O co tu chodzi ? 

Dwa tygodnie na zrozumienie pisma, kolejne trzy dni na sklecenie kilku zdań i jeszcze tydzień na zapakowanie listu w kopertę ??? Do tego wysyłają to listem, mimo że w piśmie określiłem sposób w jaki chcę dostać odpowiedź !!! 

KA-TA-STRO-FA !!!




piątek, 31 października 2014

Aktualności_10.2014


Dość niezwykły pomysł  obecnego burmistrza, które ewidentnie upolitycznia urzędy. Przykład idzie z góry ? Nie ważne umiejętności, ważne, że wierny...
Ja jestem przeciw! Poniżej tekst z wypowiedzią burmistrza oraz stanowiska trzech kandydatów na urząd i moja opinia jako pozarządowca.



czwartek, 23 października 2014

2014 Partnerstwo po malborsku cz.5

Dziś na sesji Rady Miasta Malborka zostanie uchwalony Program Współpracy Miasta Malbork z organizacjami pozarządowymi na rok 2015. Miło mi poinformować, że większość z moich sugestii ( czytaj tu  )została wpisana w projekt i jeśli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności to zostaną zaakceptowanie przez Radę. 
Nie tylko ja sugerowałem zmiany - robili to też pozostali członkowie Zespołu, który program przygotowywał Wszyscy spisali się na medal ! 
Już niebawem podsumuję cały proces tworzenia programu. Tymczasem trzymam kciuki, by nie spotkały nas jakieś niespodzianki ;)

niedziela, 19 października 2014

2014 Wybory samorzadowe w Malborku cz. 2

Jak myślicie? Otrzymałem odpowiedź na moje pismo? ( patrz tu NIE !   Nikt nie napisał maila, nie zadzwonił nie wysłał sms-a. A przecież sprawa nie jest z gatunków tych trudnych. Nie trzeba przetwarzać informacji, ukrywać danych wrażliwych itp. W takiej sytuacji obowiązuje:


USTAWA

z dnia 14 czerwca 1960 r.

Kodeks postępowania administracyjnego

Rozdział 7

Załatwianie spraw

Art. 35.


§ 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.

Bez zbędnej zwłoki, czyli niezwłocznie! Od razu. W ten sam dzień lub następny. Nie odpowiadanie na pisma jest objawem pychy i lekceważenia wyborców. 

Druga sprawa, że....

Obecny burmistrz nie chce się spotykać z mieszkańcami. Tak zapowiedział. To jego sprawa. Ale czy powinien wykorzystywać swoją pozycję, by uniemożliwiać bądź blokować spotykanie się innych kandydatów z mieszkańcami ? Nie powinien! Dlaczego więc to robi? Strach?...

Burmistrz powinien dbać o interesy wszystkich grup społecznych w mieście. To wynika z konstytucji i ustaw. W interesie mieszkańców jest możliwość wysłuchania wszystkich  kandydatów i podjęcie suwerennej decyzji o oddaniu głosu na tego, którego program jest mu najbliższy. 

Debaty pewno i tak się odbędą. jakieś powinny! Z kandydatem Platformy czy bez. Ups.. sorry - Porozumienia.

sobota, 11 października 2014

2014 Partnerstwo po malborsku cz. 4

Praca nad projektem programu zakończona! Muszę przyznać, że w tym roku praca w zespole jeszcze lepsza niż w ubiegłym (to moje subiektywne odczucie). Moim zdaniem zrobiliśmy kolejny krok do przodu.. Może nawet więcej niż jeden ? :) Moje opinie na temat dokumentu możecie przeczytać we wcześniejszych postach. W trakcie konsultacji mam zamiar również wnieść jedną propozycję. Niezmiernie ważny jest też fakt, że w tym roku Prezydium Zespołu będzie monitorowało proces konsultacji.

Ogłoszenie burmistrza o konsultacjach i wszystkie załączniki znajdziecie  TU  

Poniżej wklejam skan mojego pisma z 2011 roku dotyczącego udziału radnych w komisji oceniającej (nic się nie zmieniło), jeszcze niżej zaproszenie na konsultacje, które odbędą się 13 października.





sobota, 27 września 2014

2014 Partnerstwo po malborsku cz. 3

Poniżej wklejam zarządzenia naszego burmistrza powołujące zespół o którym piszę tu . Zważywszy, że organizacje pozarządowe są suwerenne i niezależne, ten dokument to dość ciekawa lektura. Ciekawe jest podejście burmistrza do organizacji pozarządowych, które traktuje w tym dokumencie jak.... swoich podwładnych!!

Zgodnie z obowiązującym prawem burmistrz nie ma prawa ingerować w to, w jaki sposób organizacje powołają swoich przedstawicieli do zespołu, tak jak organizacje nie mają prawa mu dyktować kogo on wyznacza do pracy w zespole. To zasada suwerenności, która wymieniona jest m.in. w programie, o którym piszę. 
Zarządzenia publikuję, żeby przybliżyć obecne relacje burmistrza z organizacjami pozarządowymi. Dodaję swój komentarz. Niebawem udostępnię też opinię autorytetu w tych sprawach.

***
Analiza dokumentu

Tak sformułowane  zarządzenie w ogóle nie powinno być podpisane ! Tryb wyboru członków powinien dotyczyć tylko urzędników.

§ 1
p.1 - ok ! , p. 2 - ten punkt powinien być już skonsultowany z organizacjami. Jako, że nie mamy jeszcze dokumentu regulującego zasady współpracy ( o którym piszę w tej części ) w poniedziałek złożę wniosek, by odpowiedni zapis znalazł się w rocznym programie na 2015 r. Chyba, że znajdziemy inny sposób.

punkty: 3,4, 5 i 6 - paragrafy naruszają suwerenność organizacji pozarządowych, które mają prawo same  decydować w jaki sposób i kiedy wybierać swoich przedstawicieli.

§2 punkty:1,2,3,4,5 - jak wyżej. Członkowie organizacji pozarządowych nie są pracownikami burmistrza   i jako suwerenne mają prawo same podejmować decyzje w takich sprawach.


 §3 i §4 - jak wyżej ( zamieszczenie tych wytycznych świadczy o nieznajomości podstawowych zasad partnerstwa i współpracy międzysektorowej ! Swoją drogą - złożę formalny wniosek o wspólne ustalenie definicji kilku pojęć, bo mam wrażenie, że takie określenia jak: partner, partnerstwo, współpraca, suwerenność mają zupełnie odmienne znaczenia dla nas i dla urzędników..., a przypomnę, że zespół pracuje na rocznym programem WSPÓŁPRACY na 2015 rok...


§5 - generalnie ok ! (mógł być skonsultowany, ale jest merytoryczny, więc prawie dobry ;) Tylko jedna uwaga dot. punktu 4 - moim zdaniem urzędnicy powinni być częścią zespołu a nie obserwatorami z prawem głosu. Moglibyśmy wtedy mówić o WSPÓLNYM zespole, a tak ...

§ 6 - organizacyjny - ok !

§ 9 Ograniczający, niekonsultowany, zbędny!


zarządzenie nr 127 burmistrza powołujące zespół 

 Zarządzenie jest ok, poza tym, że tu już urzędnicy są członkami zespołu a w poprzednim zarządzeniu byli tylko "uczestnikami z prawem głosu" ( § 1 p 2 mówi, że członkami są tylko przedstawiciele NGO, a § 5 p 4 mówi, że urzędnicy "uczestniczą z prawem głosu". Moim zdaniem status urzędników powinien być jasny - powinni być członkami zespołu. Trochę pogmatwane...

Cdn.

wtorek, 23 września 2014

2014 Partnerstwo po malborsku cz.2



Poza moimi sugestiami zmian w rocznym programie współpracy ( zobacz tu )są jeszcze kwestie, które moim zdaniem powinny być wyjaśnione i zapisane. Niekoniecznie w rocznym programie. Wszystko po to, by współpraca była realna a nie iluzoryczna.
W związku z tym, że w tym roku nikt (ani organizacje pozarządowe ani urzędnicy) nie zainicjował spotkań, których zadaniem było by uporządkowanie wzajemnych relacji, należało by je zaplanować. Ich celem mogło by  być np. opracowanie „Zasad współpracy między samorządem Miasta Malborka a organizacjami pozarządowymi”. W tym dokumencie powinny znaleźć się precyzyjne zasady współpracy, np. terminy i sposoby powoływania reprezentacji do wspólnych zespołów, sposób  powoływania i regulamin pracy Komisji Konkursowych, termin prac nad projektem Rocznego Programu Współpracy  i inne sprawy organizacyjne. W tej chwili albo ich w ogóle nie ma albo znajdują się w Rocznym Programie..
Dzięki „Zasadom” z Rocznych Programów znikną części opisowe i organizacyjne, dzięki czemu staną się bardziej przejrzyste.
Czy udami się jakoś to wpisać do rocznego programu na 2015 rok? Zobaczymy ..
Cdn


Ps. Następne spotkanie zespołu inicjatywno-doradczego zaplanowano na poniedziałek 29.09

poniedziałek, 22 września 2014

2014 - partnerstwo po malborsku cz. 1

Dziś odbyło się drugie spotkanie zespołu inicjatywno-doradczego tworzącego Roczny Program Współpracy Miasta Malbork z organizacjami pozarządowymi na rok 2015.

Na wstępie jednak kilka słów o pierwszym.

W pierwszym spotkaniu (17.09) uczestniczyło 6 przedstawicieli NGO z 10, którzy się zgłosili. Były też 2 urzędniczki. Niestety nie do końca wiem czy są one w zespole czy "obok" - jako swego rodzaju organ "kontrolny"..     Nie wiem, bo zarządzenia burmistrza, w którym powołuje zespół nikt z nas nie zobaczył. Nie ma go też w BIP-ie. Pani naczelnik Wydziału ds społecznych już na początku pierwszego spotkania ( w Urzędzie Miasta ) poinformowała nas, że mamy tylko tydzień na opracowanie Programu, ponieważ "nie ma czasu, terminy gonią, wybory" itp Jak widać - "partnerstwo" aż miło ;).. Zadałem pytanie: "dlaczego wiedząc o tym, urzędnicy na ostatnią chwilę to organizują? Czy to zaniedbanie?, niekompetencja? a może działanie przemyślane...?" W słowotoku, który usłyszałem w odpowiedzi nie udało mi się wyłowić nic racjonalnego :/ 
I tu jest akurat standard ;)

Na dzisiejszym spotkaniu nie byłem, ale przesłałem członkom oraz urzędnikom moje sugestie zmian Programu w stosunku do tego z bieżącego roku.Poniżej wklejam skany dwóch stron, na których naniosłem najwięcej poprawek. Pod spodem dodam trochę komentarza...



Punkt pierwszy dodałem. ponieważ ewaluacja jest standardem wszystkich rocznych programów. Jaki to ma cel? Otóż ewaluując program mamy szansę sprawdzić co nam wyszło a co nie, zobaczyć co możemy lepiej itp. Ewaluacja to coś więcej niż zestawienie kto ile dostał i czy się rozliczył w terminie - to analiza każdego punktu programu i sprawdzenie, czy on działa, czy jest tylko fikcją. 

Dodałem też podpunkty 8 i 9, ponieważ da on nam obraz aktywność malborskich NGO w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych.  Zbierając takie dane możemy co roku obserwować progres bądź regres tej aktywności. Stagnacja lub regres pozwolą nam podjąć jakieś kroki. 

Podpunkt 11 oraz punkt 2 ( o ankiecie ) są potrzebne po to, by samorząd wiedział jakie są potrzeby i oczekiwania organizacji. Może nie wszystkie, bo może się coś jeszcze "urodzić" w drugiej połówce roku, ale podstawa/baza już by była.  To na podstawie informacji z ankiet powinno się przygotowywać konkursy.

Ostatni punkt jest odpowiedzią na tegoroczny bałagan z terminami



Strona kolejna. Po raz któryś apeluję, by w komisji oceniającej nie było radnych.
Po pierwsze dlatego, że ustawa o pożytku w art 15 ust 2 b i 2 d  określa "wprost" kto powinien być w komisji - są to urzędnicy oraz przedstawiciele NGO (dopuszcza się udział "ekspertów"). Gdyby ustawodawca chciał, by byli tam radni, to by ich wpisał!!

Po drugie - biorąc udział w podziale środków radny staje się realizatorem konkursu, co stoi w sprzeczności z jego rolą jako radnego. Jako radny ma obowiązek kontrolować działania urzędników! Nie może być jednocześnie realizatorem i kontrolerem ! To konflikt interesów ! Malborski samorząd jest tu ewenementem na skalę krajową. W dziesiątkach rocznych programów różnych miejscowości nie spotkałem się z takim zapisem jak u nas. No tak, ale jak nie wiadomo o co chodzi, to .... sami wiecie.



W tym roku spróbuję przybliżyć wszystkim specyfikę współpracy między urzędnikami a przedstawicielami malborskich NGO. Moim zdaniem jest ona na poziomie dalekim od doskonałości. Mam wrażenie, że część urzędników wciąż żyje w przeświadczeniu, że są "lepsi" od innych. Chyba czas to zmienić! 
Przeświadczenie .. lub urzędnika!